1 Oca 2015

Kardan Adam Üşür Mü?


Kardan adam yapmayalı uzun zaman olmuş. İki gündür yağan karın birikintilerini fırsat bilip çıktık dışarı. Kar öyle güzel tutuyor ki, üzerine bastıkça karın çıkardığı o gıcır gıcır sesler arasında bir yandan gittikçe büyüyen kartopunu yuvarlıyor bir yandan da sahi ne zamandır yapmıyoruz diye zihnimi kurcalıyorum. Madem yapıyoruz o zaman kocaman bir kardan adam olmalı diyorum.

Kardan adamın ikinci katını çıkarken, yan binanın birinci katındaki pencereden iki kız kardeş: ''Çok güzel, biz de gelip yardım edelim mi?'' dediler, çok istekliydiler geldiler. Kumral küt saçlı olan abla, 10 yaşında, diğeri de kardeşi. Kardeşi ince bir kazakla çıkmış, giydiği spor ayakkabıların da arkasına basmış zayıf sevimli bir kız. ''Ama böyle üşürsün, koş montunu giy de gel.'' dedim. Önce ablasına bakarak ''yok üşümem'' dedi, ama omuzlarını kendine çekmiş, besbelli üşüyor. Sonra, ''Benim montumu ablam giydi.'' dedi. Ablası hemen söze girdi. Mahcup bir tavırla: ''Şey benim de montum var da, ben bunu seviyorum o yüzden giydim.'' dedi. 

O an ürperdim, buz kestim. 
Kardan adam da yanımdaydı. O da buz kesti biliyorum, nasıl üşümesin. Onların çocuk masumiyetiyle alelacele örtbas etmeye çalıştıkları şey, okkalı bir sille gibiydi suratımızda.

Kardan adamın burnu, gözleri, ağzı tamam, şimdi adam 'gibi' oldu. Bitirip alelacele evlere dağıldık. Bugün camdan bakıyorum kardan adamın üstüne hala kar yağıyor. İyice üşümüş olacak ki, artık gülmüyor. Ama kim bilir hangi muzip çocuk çaldı kardan adamın gülüşünü. 

Sahi küçükken de pamuk gibi görünen yuvarlanmış kar bu kadar ağır mıydı, kardan adamın kömür karası gözleri bu kadar hüzünlü mü bakardı, baştan ayağa kar olan bu devasa yaratık üşümüyor muydu boyun boğumuna sarılan o cılız atkıyla?  

Bense, hala üşüyorum...

33 yorum :

 1. e atkısı beresi var onun nası üşüyo ki o? :):)

  YanıtlaSil
 2. Üşüyen o kadar çok çocuk var ki bu nedenle sevmem sogugu kışı karı, hep sıcak olsun isterim çıplak ayakla dolsşsada üşümesin çocuklar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğimiz bilmediğimiz bir sürü üşüyen var bu soğukta... Bütün çocuklar da sever karı aksine gibi

   Sil
 3. Great blog♥

  How about follow each other?
  I follow your blog. Waiting for you♥
  My Blog: http://juliemcqueen.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. Kar masalsı bir görünüm veriyor ya yeryüzüne, hem yağsın istiyorum hem birilerini üşütecek canını yakacak diye yağmasın..
  Kardan adam da üşümesin, çocuklar da..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum..Kar yağsın yine, ama hiçbir çocuk üşümesin hiç

   Sil
 5. Kardan adam yapmayalı on seneden fazla olmuştur zaten İstanbul'a kar kolay tutmuyor bende bloguma yağdırıyorum =)
  O miniklere üzüldüm maalesef örnekleri çok Allah'ım cümle varlıklı insanların yardımını fakira fukaraya yetiştirsin.. amiiin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuz çok hoş olmuş öyle de :)
   Amiin ne güzel dediniz...

   Sil
 6. offfffff çok ağır olmuş bu gözlerim sızıldadı amaaaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldu valla deep.. Sen duygusal birisin zaten de mi :)

   Sil
  2. maleselef. sakladığımı sanıyodum amaaa :)

   Sil
  3. Söz saklanır belki, ama duygu saklanmaz ki :)

   Sil
  4. hımmm bu bir atasözü galibaaaa :)

   Sil
 7. Allahım dışarda kalan tüm canlılara yardım etsin...Takipteyim.benim atölyeme de beklerim http://ciziyorumdikiyorum.blogspot.com.tr
  ayrıca facebook sayfam da var. orayı da beğenirseniz sevinirim. https://www.facebook.com/pages/Tasarımda-Nilgün-Özen-Aydın/802433419804021

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin...
   Hoş geldiniz, blogunuzu inceliyorum teşekkürler

   Sil
 8. mim zamanı:):)

  YanıtlaSil
 9. Kıyamam be üşünmez mi :/ şu sıcaklıgın yanında bile içim üşüdü şimdi :((

  YanıtlaSil
 10. Ya, madalyonun öbür yüzü malesef. :/ Kar yağınca çocukken nasıl sevinirdik. Oysa şimdi bi seviniyoruz ilk, ardından hemen evsiz barksız insanlar, canlılar geliyor ve buruluyoruz dakikada. Kimse evsiz, barksız, korumasız olmasın umarım. Bu arada kardan adamınız da pek bi semirmiş, göbekli möbekli maşallah. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi bakınca bana da şişman göründü orayı burayı duzelteyim derken almis birkac kilo sanırsam :)

   Sil
 11. Hayatımda ilk defa bu kış dedim ki "Hadi artık kar yağsın da keyfini süreyim. Hep cefasını çektim biraz sefasını göreyim." Kar yağdı. İyi de yağdı. Sonra o çocukları, o sahipsiz hayvanları o evsiz insanları, o karı pek de romantik bulmayan canlıları gördüm hatırladım... Böyle bir istekte bulunduğum için bile hala utanıyorum. Şimdi bu yazıyı okudum daha da bir utandım. Herkes çok değil sadece biraz utansa ve biraz bir şey yapsa, kardan adam bile üşümezdi... Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benzer şeyleri düşünüp hissetmek guzel, en azindan bazi seylerin hala taze kaldigini bilmek. Samimi yorumunuz için teşekkür ederim...

   Sil
 12. Kalbi olan herkes üşür, kardan adam bile olsa :)

  YanıtlaSil

Düşüncelerini paylaş lütfen... Ben yazdım sen de yaz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...